wtorek, marca 04, 2014

"Nadzieja" - Katarzyna Michalak

 
Autor: Katarzyna Michalak
Tytuł: "Nadzieja"
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 272


Katarzyna Michalak to autorka, która w blogosferze jest znaną osobą, dzięki jej książkom które poruszyły już wiele serc. Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z jej twórczością, jednak z uwagi na tak pozytywne opinie jej książek, zdecydowałam się nadrobić te zaległości. Literatura kobieca rzadko trafia w moje ręce. Zrobiłam wyjątek i jak to się skończyło?

Nie będę opisywać tutaj samego wątku książki, bo już wystarczająco wiele napisano o nim w blogosferze. Ciężko jest mi obiektywnie ocenić tę pozycję, albowiem nie chcę skreślać tej książki tylko ze względu na to, że jest to literatura kobieca, która za mną nie przemawia. 
To co mnie urzekło to odwaga i podejście autorki do trudnych tematów, z którymi każdy człowiek (mniej lub więcej) się spotyka. Wychowanie w niepełnej rodzinie w kręgu obcych ludzi, prześladowanie dzieci, alkoholizm czy przemoc to tylko kilka z tak wielu trudnych spraw. Realnie oddany obraz miejsca, gdzie dzieci miały okazję się wychowywać sprawił, że choć na chwilę przeniosłam się tam razem z głównymi bohaterami. Nie brakowało mi chwili wzruszenia, niepokoju czy pełnego uśmiechu na ustach. Jednak zachowanie głównej bohaterki - Liliany początkowo wywoływało we mnie współczucie, jednak z każdą kolejną stroną zaczęło mnie irytować. Być może ten fakt spowodował, że książka w moim odczucia przerodziła się typowy harlequin. Fabuła nabrała rozpędu jak z telenoweli, a dokończyłam ja tylko dlatego, iż powieść przepełniona jest emocjami, od których nie sposób się oderwać.

Pierwsza książka autorki za mną. Oczywiście skusze się na kolejną jej powieść, jednak trochę innym stylu, dzięki czemu ocena będzie bardziej pozytywna. Którą z książek p. Michalak możecie polecić?

4 komentarze:

 1. Droga Pani Karolino, bardzo dziękuję za tę recenzję. Z zainteresowaniem całą przeczytałam i jeszcze raz dziękuję za szczerą ocenę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam okazji czytać tych książek, więc niestety nie mogę Ci niczego polecić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. czytałam te książkę, bardzo mi się podoba ! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Halo, bardzo atrakcyjne miejsce, cudowny tekst, porywająco opisany, pewnie nie raz odwiedze twój blog, bowiem naprawde nadzwyczaj mi się tu u Ciebie podoba, salutuję Klaudia :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger