czwartek, marca 01, 2012

Waris Dirie - "Kwiat Pustyni"

Tytuł: Kwiat Pustyni
Autor: Waris Dirie
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 1998
Liczba stron: 252
Ocena: 5/6


Została jedną z najsłynniejszych modelek, walczy przeciwko seksualnemu okaleczaniu kobiet, a jej zaangażowanie zostało nagrodzone tytułem ambasadora ONZ. „Kwiat pustyni” to historia jej życia. Piękna, wzruszająca historia Waris, która urodziła się w Somalii w wielodzietnej rodzinie, mieszkającej na pustyni. Jej matka pochodzi z bogatej rodziny, ale poświęciła wszystko dla mężczyzny, którego pokochała i zamieszkała z nim na pustyni, w ciężkich warunkach. W swojej autobiografii Waris przedstawia beztroskie życie dzieci, ich obowiązki oraz historie, które wzbudzają wiele emocji. Jednym z takich wydarzeń jest jak w wieku czterech lat została zgwałcona, kolejną gdy w wieku pięciu lat została obrzezana. Może się wydawać, że taką mają kulturę, że u nich to normalne, ale to straszne! Straszne są warunki rytuału obrzezania, a nie raz i straszne konsekwencje.

W wieku 13 lat dowiedziawszy się, że ma poślubić starego mężczyznę postanawia uciec, odnajduje krewnych i prosi ich o pomoc. Pewnego dnia natrafia się jej okazja by wyjechać do Londynu, jednak nie do końca jest taka wolna, jak myślała. Całymi dniami sprząta, gotuje i usługuje, nie ma ani jednego dnia wolnego, aż w końcu okazuje się, że ma wrócić do ojczyzny … ale dla chcącego nic trudnego i udało się jej zostać.

Przed nią ciężka droga do zostania modelką, ale … wszystko jest możliwe i w końcu udaje się. Ludziom stojącym z boku może się wydawać, że bycie modelką jest proste, aczkolwiek to jeden wielki wyścig szczurów i ciężka praca.

Waris miała też wiele problemów związanych z tym by móc zostać w Londynie. Trafia na oszusta, który ją okradł, a mężem okazał się jakiś stary pijak. Później znowu wychodzi za mąż (wcześniejszy zmarł) za brata przyjaciółki, ale z czasem zaczynają się co raz większe problemy … . Lecz wszystko wydaje się piękniejsze w obliczu prawdziwej miłości…


Paulina


5 komentarzy:

 1. Historia motywująca do działania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i to nawet kilka razy, świetna książka. Oglądałam też film,który polecam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś sięgnęł po tę książkę, ale na razie sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam dawno temu:) Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam tą ksiażkę bardzo wciąga. Historia naprawdę dramatyczna. Tylko niestety według mnie bardzo subiektywna jeżeli chodzi o uczucia. W Pierwszym tomie Waris przedstawiła swojego męża jako ideał prawie wyszedł nam z ksiażki romans w stylu Danielle Steel. W kontynauacji jej autobiografii widac już troszkę inną historią jej związku bardziej realistyczną obdartą z pierwszych uniesień. Ogólnie mam mieszane uczucia do tych książek. ;) Choć nie zaprzeczam ciekawie się je czytało.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger