piątek, kwietnia 13, 2012

Monica Mendez Leahy - "1001 pytań które warto zadać przed ślubem"Tytuł: "1001 pytań które warto zadać przed ślubem"
Autor: Monica Mendez Leahy
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2005
Liczba stron: 256
Ocena: 5/6W deszczowy piątek, przychodzę do Was z recenzją, która zainteresuje każdą kobietę i każdego mężczyznę. Przede wszystkim książką jest adresowana do osób, które myślą o zmianie stanu cywilnego w najbliższym czasie. Książkę dostałam od koleżanki, która w minionym roku została mężatką a niedawno postanowiła obdarować mnie tą pozycją.
Z czym kojarzy się Wam małżeństwo? Pewnie z dużą dawką miłości, ciepłem rodzinnego domu, gorącym uczuciem a często i z tęsknotą, złością czy nienawiścią. Każde małżeństwo jest różne i nie można nigdy porównywać do siebie dwóch małżeństw. Każda para połączona przysiądą, rządzi się swoimi prawami, posiada swoje zasady, tradycje czy zwyczaje. Co należy zrobić aby stworzyć wzorowe małżeństwo? W jaki sposób poznać swojego wybranka? Na te pytania z pewnością uzyskacie odpowiedź po przeczytaniu tej lektury.

Autorka zaczyna książkę słowami: W dniu mojego ślubu moja osiemdziesięciodwuletnia babcia wzięła mnie na bok i prawie szeptem powiedziała: "Kiedy wyszłam za mąż, przez pierwsze dwa lata bez przerwy płakałam!". Kilka godzin później babcia mojego świeżo upieczonego męża podeszła do mnie i powiedziała: "Moja droga, teraz, kiedy należysz do rodziny, chciałabym się z tobą czymś podzielić". Myślałam, że chodzi o słynny przepis na ciasto brzoskwiniowe, ale zmartwiałam, gdy usłyszałam jak mówi: "Kiedy ja wyszłam za mąż, przez pierwsze dwa lata tylko płakałam!". Pierwsze słowa autorki nie wróżą niczego dobrego, jednak Monica Mendez Leahy zaraz przekonuje czytelnika, iż nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Autorka stawia przed czytelnikiem 1001 pytań. Jedne pytania są banalne, inne wyglądają tak tylko na pierwszy rzut oka. Tak na prawdę autorka porusza różne dziedziny z życia każdego małżeństwa. Bardzo często są to ciężkie pytania, z którymi zmierzyć musi się przyszły mąż czy żona. Przykładowe pytania:
 • czy dorastając byłeś/byłaś świadkiem fizycznego , emocjonalnego czy seksualnego znęcania się nad innymi w twoim domu?
 • czy zamierzasz wspierać swoich rodziców finansowo, kiedy przejdą na emeryturę albo nie będą w stanie utrzymać się sami?
 • jeśli wasze nienarodzone dziecko miałoby cierpieć na zagrażającą życiu chorobę albo poważne, ale nie śmiertelne deformacje ciała, czy zdecydujecie się je urodzić?
 • jaki jest twój stosunek do pornografii?

Takie i inne pytania stawia autorka w swojej książce. Pewnie pomyśleliście sobie że czytanie 1001 pytań stanie się nudne po przeczytaniu 1/4 z nich. Tak się nie stanie, albowiem autorka urozmaica formę stawiania pytań. Bardzo często zamieszczane są testy dla pary, w których możemy zbadać zgodność pary w konkretnej sprawie. Podobały mi się także zabawy dla pary, symulacje sytuacji a co za tym idzie - ocena reakcji partnera oraz przeróżne mini - ankiety.
Dodatkowo po każdym rozdziale autorka podsumowuje dany temat, analizuje odpowiedzi partnerów oraz przytacza swoje doświadczenia i refleksje.

Książkę można potraktować jako swojego rodzaju poradnik dla każdego małżeństwa. Myślę ze każda para połączona węzłem małżeńskim znalazłaby wiele porad jak rozwiązać konflikt, jak porozumieć się z rodzicami czy teściami oraz jak dobrze poradzić sobie z gospodarowaniem pieniędzmi.

Lektura podzielona jest na 13 rozdziałów z czego każdy z nich poświęcony jest innemu zagadnieniu - np. rodzice i teściowie, finanse, życie intymne, sytuacje wyjątkowe, wasz ślub itp. Rozdziały są krótkie, dzięki czemu czytelnik nie jest w stanie nudzić się czytając je.

Książka zdecydowanie mi się podobała. Została napisana prostym i zrozumiałym dla każdego czytelnika językiem. Dzięki podzieleniu książki na rozdziały i podrozdziały książka jest przejrzysta i łatwa w odbiorze. Książka nie tylko pozwoliła mi lepiej poznać mojego partnera, ale także pomogła mi lepiej poznać samą siebie i uzmysłowić mi wiele rzeczy na temat moich poglądów, zachowania czy reakcji na konkretne sytuacje. Książkę polecam przede wszystkim parom, które chcą lepiej się poznać i odkryć każdy zakamarek duszy partnera. Pozycja jest warta polecenia również dla osób, które chcą poznać siebie samych.


22 komentarze:

 1. oj dla mnie już za późno na tego typu lekturę ;] dawno po ślubie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę polecam mimo wszystko na spokojny, deszczowy wieczór ;-)

   Usuń
 2. czasem warto przeczytać tego typu ksiązke żeby spojrzeć na pewne oczywiste spsrawy z innej strony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dokładnie. Rewelacyjnie to ujęłaś ;)

   Usuń
 3. Haha ta pozycja na razie jeszcze nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale na przyszłość warto pamiętać.

   Usuń
 4. W tej chwili na pewno mi się nie przyda, ale w przyszłości będę miała na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak więc pamiętaj o niej na przyszłość :)

   Usuń
 5. bardzo interesująca pozycja, akurat jestem przed tym wielkim dniem więc na pewno się przyda

  OdpowiedzUsuń
 6. Cóż, książka już dawno nie dla mnie, ale wygląda interesująco ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można do książki sięgnąć - a nóż dostrzeżemy jakieś ważne pytanie warte zadanie je partnerowi :)

   Usuń
 7. widzę, że pozycja dla mnie, jestem właśnie w trakcie przygotowań... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie to książka idealnie dla Ciebie :-)

   Usuń
 8. Do ślubu mam jeszczę kupę czasu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale na przyszłość zapamiętaj ją sobie.

   Usuń
 9. Ciekawa i pomysłowa książka. Trzeba będzie ją kupić:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam, na pewno na półce będzie wartościowym nabytkiem :)

   Usuń
 10. Pierwszy raz spotykam się z taką książką ^^"

  OdpowiedzUsuń
 11. a czy ktoś wie, gdzie można tę książkę zdobyć?
  bo z moich poszukwiań wynika, że to ogromny problem..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie jestem w stanie udzielić Ci odpowiedzi na to pytanie, albowiem sama książkę dostałam 'w spadku' ;)

   Usuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger