środa, czerwca 06, 2012

Henning Mankell - "Fałszywy trop"


Tytuł: "Fałszywy trop"
Autor: Henning Mankell
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 461
Ocena: 5/6

"Akcja Fałszywego tropu - literackiego kryminału Henninga Mankella o ciekawej intrydze - startuje nagle i brutalnie; potem napięcie rośnie". Wiesław Kot "Newsweek"

Mogę się podpisać pod tą opinią, bo czyż samospalenie młodej dziewczyny na polu rzepaku nie jest brutalne? Czy zabójstwo mężczyzny siekierą i oskalpowanie nie jest brutalne? Kolejne morderstwa nie są mniej brutalne, wręcz jeszcze bardziej stają się bestialskie. Ale co łączy wszystkie ofiary: byłego ministra sprawiedliwości, handlarza sztuki i podrzędnego pasera? Jaki związek z tym wszystkim ma młoda dziewczyna z pola rzepaku?Śledztwo prowadzi komisarz Kurt Wallender, czy prawda w końcu  do niego dotrze? Dlaczego stawiam to pytanie, otóż czytelnik poznaje mordercę, poznaje jego myśli, sposób działania, a do tego policjant i morderca spotykają się ... i to nie raz. Jednak gdy komisarz zaczyna być co raz bliżej prawdy, morderca zaczyna realizować swój plan ratowania siostry, wtedy właśnie Wallender uświadamia sobie prawdę ... wręcz nieprawdopodobną ... . Nie, nie powiem dlaczego to trzeba samemu się przekonać, w końcu takie są kryminały.
Książka od początku do samego końca trzyma w niesamowitym napięciu, czyta się ją prosto i szybko. Ja sama wiem, że będę szukać innych książek tego autora - albo po prostu skoro zrobili taką możliwość w mojej bibliotece ... zamówię sobie ;)

* * *
Mam nadzieję, że jeszcze troszkę wytrzymacie na zakładki, wiem, że czasu coraz więcej mija, ale już przynajmniej ma za sobą obronę dyplomową, a przede mną jeszcze obrona licencjacka, aczkolwiek tworzenie jest teraz moim przerywnikiem w notatkach, tak więc już działam, zwłaszcza, że dotarły do mnie piękne papiery, które zamierzam wykorzystać w zakładkach dla was :)

6 komentarzy:

 1. książka zapowiada się świetnie :)
  mówiłam już, że uwielbiam kryminały? :)
  no, więc to dla mnie ;]

  OdpowiedzUsuń
 2. Kryminał! Muszę przeczytać, koniecznie ! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się być bardzo ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam okazję przeczytać jedną z książek tego autora i wspominam ja bardzo dobrze. Na pewno przeczytam jeszcze nie jedną jego książkę. Tym bardziej że Tobie też autor przypadł do gustu :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie nie, ale dla mojej Mamy jak znalazł!

  OdpowiedzUsuń
 6. Na Mankella mam ochotę od dawna, ale jakoś cały czas jakoś nam nie po drodze. W końcu chyba jednak po niego sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger