poniedziałek, października 08, 2012

Jo Nesbo - Trzeci Klucz

 


Tytuł: "Trzeci Klucz"
Autor: Jo Nesbo
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2010
Liczna stron: 426
Ocena: 4/6
Jo Nesbo zna już chyba każdy wielbiciel dobrego kryminału. Nazywany jest następcą Stiega Larrsona, był nominowany do wielu literackich nagród. Prawdę mówiąc, jest to pierwsza książka tego autora, do przeczytania której namówiła mnie Paulina. Spodziewałam się olśniewającej pozycji, jednak zawiodłam się. 
Początek książki wieje nudą - napad na bank, w trakcie którego zostaje zastrzelona pracownica banku.Sprawca jak to zwykle bywa, nie pozostawił za sobą absolutnie żadnych śladów. Sprawę tą dostaje do wyjaśnienia komisarz Harry Hole, wraz z nową partnerką Beate Lonn. Jednak w życiu bohatera dochodzi do wielu abstrakcyjnych zawirowań, które powodują iż schodzi on z swojej wyznaczonej i zaplanowanej ścieżki. Dochodzi do kolejnych napadów, z którymi komisarz nie potrafi sobie poradzić. Dodatkowo bohater odnowił znajomość z starą kochaną - Anną. Niestety, po krótkim czasie musi on rozwikłać sprawę zagadkowego samobójstwa byłej kochanki, którą znaleziono we własnym mieszkaniu. Sprawa rozwiązuje się dość ciekawie i zaskakująco. 
Początkowo akcja toczy się w ślimaczym tempie, a poszczególne strony nie wnoszą niczego nowego do opisywanych wydarzeń. Jednak z czasem autor popuścił wszelkie hamulce i dobrze się rozkręcił. Końcówka zdecydowanie nadrabia początek powieści. Nie podobała mi się tutaj wielowątkowość - na początku nie mogłam się połapać i posklejać poszczególnych wątków. Zbyt dużo wydarzeń czy osób nie mających ze sobą nic wspólnego może powodować, iż czytelnik powoli będzie tracić rachubę. Bohaterowie są dość ciekawie wykreowani, co jest wielkim atutem książki. 

Pomysł na książkę zdecydowanie ciekawy. Widać gołym okiem, że autor lubi bawić się i droczyć z czytelnikiem. Pomimo tego że książka nie wpisze się w poczet moich "naj" książek to jednak dla tegoż autora pozostawiam otwarte drzwi na następne pozycje. 

A jak wyglądają Wasze opinie z książek Jo Nesbo?

7 komentarzy:

 1. Jak do tej pory żadna książka tego autora mnie rozczarowała, wprost przeciwnie - świetna intryga kryminalna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, intrygi kryminalne to chyba specjalność Jo Nesbo. Być może kolejna czytana przeze mnie książka tego autora będzie lepiej przeze mnie odebrana.

   Usuń
 2. Ja jeszcze nic nie czytałam tego autora ale chętnie to nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na dzień dzisiejszy mam co czytać, więc z lekturą się wstrzymuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, zapas książek masz dość spory z tego co widziałam na blogu ;))

   Usuń
 4. Dzisiaj chyba dostrzegłam nazwisko tego autora w bibliotece.. oby to była właśnie ta pozycja!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger