niedziela, stycznia 27, 2013

"Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących" - Angelika Śniegocka


Autor: Angelika Śniegocka
Tytuł: "Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących"
Wydawnictwo: Onepress
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 188
Ocena: 5/6Pani Angelika Śniegocka, autorka książki z wykształcenia jest prawnikiem, aktualnie piastuje stanowisko Dyrektora Personalnego, z zamiłowania coach kariery. Jej ważnym osiągnięciem o którym należy wspomnieć jest zdobycie trzeciego miejsca w konkursie Top HR Manager. 

Rynek pracy jest ciężki. Szukanie nowej pracy czy też rozglądanie się za lepszą pracą coraz częściej okazuje się barierą nie do przeskoczenia. Kandydaci często spotykają się z wieloma przeszkodami jakie napotykają w trakcie procesu poszukiwania pracy. Wiele zagadek pojawia się również w trakcie aktywnego uczestnictwa w procesie rekrutacyjnym - zagubienie, wątpliwości czy też stres. Brak zaproszenia na kolejny etap rekrutacji czy też brak oferty pracy jest dla kandydata jednoznaczne z pytaniem - "co zrobiłem źle?" Z pomocą przychodzi prezentowana dzisiaj książka. 
 
Autorka porusza wiele intrygujących tematów związanych z  procesem rekrutacji. Już na samym początku czytelnik dostaje świetną wskazówkę - aby traktować rekrutację jako sprzedaż samego siebie. "Jeśli myślisz poważnie o swojej karierze, od sprzedaży nie uciekniesz." Aby skutecznie zareklamować swoja osobę, należy   skorzystać z marketingu. Z książki dowiecie się jak to zrobić oraz jakie kanały wykorzystać w tym celu. Pani Angelika w książce zdradza 7 sekretów rozmowy kwalifikacyjnej, które są sprawą oczywistą, jednakże ludzie starający się o pracę nie mają świadomości ich istnienia. Autorka w przejrzysty i ciekawy sposób daje rady od czego zacząć poszukiwania pracy, jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, oraz cenne wskazówki na temat tego jak się zachować w trakcie interview czy też w jaki sposób udzielać odpowiedzi. Mało który kandydat wie, iż "rekrutujący ma zwykle mało czasu na wykonanie swoich obowiązków. Najczęściej każdy wakat stanowi dla firmy problem i ma być osadzony "na wczoraj". Nie dość, ze rekrutujący jest pod presja czasu , to jeszcze pod naciskiem ludzi, którzy oczekują do niego, że dokona właściwego wyboru". 

Moja szczególną uwagę przykuły ćwiczenia, jakie zostały skierowane dla czytelników. Sama osobiście wykonałam kilka z nich i uważam, że na prawdę są bardzo pomocne (np. wyszukiwanie pozytywnych odpowiedników do swoich słabych stron). Jednak największe moje zaciekawienie przykul rozdział 8 pt. "40 niezmiennych zasad odnoszącego sukcesy kandydata." Uważam, iż ten rozdział powinien być postawą dla osób wybierających się na bezpośrednia rozmowę z rekrutem. 

Nie było mi łatwo recenzować tę książkę, albowiem stoję po tej samej stronie co autorka książki - nie poszukuję pracy, tylko kandydatów do pracy. Książka była dla mnie dobrą lekcją jednakże od tej drugiej strony - uświadomiłam sobie wiele sytuacji, z jakimi borykają się kandydaci stający codziennie przede mną w celu odbycia rozmowy kwalifikacyjnej (bardzo często pierwszej w swoim życiu).

Książka "Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących" to przejrzysta lektura nie tylko dla osób poszukujących pracy, ale również i dla osób które myślą o zmianie pracy a co się z tym wiąże - udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Doskonale uzmysławia ona czytelnikowi, że rekrutujący to również człowiek, który ma na celu odkrycie twoich pasji, zainteresowań czy planów na przyszłość. Pani Angelika wykłada kawę na ławę i ukazuje na światło dzienne każdy najmniejszy szczegół rozmowy kwalifikacyjnej. Uważam, iż okładka książki zasługuje na wyróżnienie, która jest bardzo pomysłowa i od razu przykuła mój wzrok. Absolutnie dopasowana do treści książki.
Dziękuję Pani Marcie z Wydawnictwa Onepress za przekazanie egzemplarza książki do recenzji. 

8 komentarzy:

 1. Bogu dzięki, na razie nie szukam pracy, choć kto to może w dzisiejszych czasach przewidzieć :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiejsze czasy są niepewne, rynek pracy jest bardzo nieastabilny w związku z czym polecam pamięci tę książkę :)

   Usuń
 2. Świetna publikacja. Ja wprawdzie obecnie nie szukam pracy, ale w niedalekiej przyszłości będę chciała zmienić mój obecny status życiowy, dlatego przyda mi się taki poradnik, który pokaże mi, jak traktować rekrutację jako sprzedaż samego siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam, zwłaszcza że książka jest niedroga w porównaniu na zarób wiedzy jaką przekazuje.

   Usuń
 3. Jak dobrze, że mnie to już nie dotyczy:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w przyszłości nie planujesz zmienić czegoś w swoim życiu zawodowym?

   Usuń
 4. Widzę że bardzo dobra książka, mam za sobą trochę takich rozmów, i wiem że trzeba mieć żelazne nerwy żeby przebrnąć przez rozmowy kwalifikacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ha, jak ulał by mi się teraz przydała niestety te rozmowy są takie różne...

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger