środa, marca 06, 2013

"1001 aforyzmów o polityce, pieniądzach i kościele"

 
Redaktor: Joanna Bałazy  
Tytuł:"1001 aforyzmów o polityce, pieniądzach i kościele"
Wydawnictwo: Videograf II  
Rok wydania: 1999  
Liczba stron: 157  
Ocena: 4/6


Dzisiejsza recenzja będzie nietypowa, albowiem będzie to moja opinia niewielkiej książeczce z prozą. 
Książka znajduje się w mojej biblioteczce od dawna, albowiem otrzymał ją mój mąż w prezencie w 2008 roku kiedy kończył szkołę średnią. Ostatnio wróciłam do niej, kiedy potrzebowałam dobrego aforyzmu o polityce i oczywiście takowy znalazłam. I to nie jeden! 

Tematem przewodnim jest polityka, pieniądze raz kościół. Tomik przedstawia myśli, spostrzeżenia wielu autorów z różnych stron świata - zarówno polskich jak i zagranicznych. Są nimi pisarze, filozofowie, politycy, czy przedstawiciele nauki i kultury. Co ciekawe - postaci są z różnych epok, a więc możemy łatwo zaobserwować jak kształtowały się opinie w rożnych czasach. Poruszane tematy nie są łatwe i proste, bo od zawsze były one kontrowersyjne i wzbudzały wiele emocji. 

Książka jest w twardej oprawie i wydana jest bardzo ładnie i estetycznie. Czcionka wprawdzie nie jest duża, jednak myślę, że starsze osoby po założeniu okularów bez problemu sobie poradzą. 

Na koniec przedstawię Wam kilka wybranych przeze mnie aforyzmów, które mnie zaintrygowały. Być może Was zachęcę do zapoznania się z tym tomikiem, a być może obdarujecie jakąś bliską Was osobę tą pozycją?


"Polityk jest jak aktor. Ma te same ambicje, zazdrości, pretensje. Czuje się też pokrzywdzony przez dyrektora -bo wszystkie role on zagrałby najlepiej."
Władysław Leopold Jaworski

"Pieniadzą trzeba rozkazywać, a nie służyć."
Seneka

"Wraz z rozwojem społeczeństwa, podnosi się w nim poziom nędzy."
Theodore Parker

"Politycy okłamują dziennikarzy, a gdy przeczytają te kłamstwa w gazetach, zaczynają w nie wierzyć."
Karl Kraus 

1 komentarz:

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger