wtorek, maja 21, 2013

"Miłosierdzie Boże. Ostatnia nadzieja świata" o. Livio Fanzaga

 

Autor: o. Livio Fanzaga  
Tytuł: "Miłosierdzie Boże. Ostatnia nadzieja świata" Wydawnictwo: Esprit  
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 168  
Ocena: 4/6


W obecnych czasach coraz więcej ludzi nie czuje potrzeby jednoczenia się z Bogiem, uciekając do wiary i kościoła, popadając w grzech. "Dzisiaj jesteśmy świadkami wojującego ateizmu, który posuwa się nie tylko do twierdzenia, ze Boga nie ma - dzisiaj sam człowiek chce uważać siebie za Boga. (...) Nie znaczy to, ze nasze pokolenie jest gorsze od poprzedniego; także w czasach powszechnie panującej wiary, choćby w średniowieczu, popełniano ciężkie grzechy. Wtedy jednak poważnie traktowano sakramenty i pokutę". 

Książka ma na celu pokazać zwykłemu, szaremu czytelnikowi, iż Bóg jest najlepszym ojcem, którego miłość jest niewyczerpalna. Omawiana książka porusza wiele ciekawych i aktualnych tematów, obok których nie sposób przejść obojętnie. Jako socjologa szczególną moją uwagę przykuł wątek o panujących relacjach międzyludzkich, który uzmysłowił mi szczerą prawdę o naszym społeczeństwie. "(...)budujemy społeczeństwo coraz bardziej bezlitosne, w którym praktycznie króluje zasada dbania wyłącznie o siebie. Dramatycznie od jakiegoś czasu narastająca dechrystianizacja doprowadziła do biurokratycznej organizacji społeczeństwa.(...)Zamiast być społeczeństwem baranków, okazujmy się społeczeństwem wilków.Wszystko to doprowadziło do powstania społeczeństwa bezlitosnego, zrodziło masową samotność i wytworzyło niebezpieczne wewnętrzne postawy, w których dominuje strach jednego przed drugim". Literatura porusza jeszcze kilka ciekawych wątków, dotyczących min. Maryi, św. Faustyny Kowalskiej, bł. Jana Pawła II, nowenny do Miłosierdzia Bożego. 

Jest to niewątpliwie ciekawa pozycja bibliograficzna, obok której nie można przejść obojętnie. Kiedy otrzymałam książkę do rąk miałam co do niej obawy. Jednak okazały się one absolutnie bezpodstawne. Książka porusza fajne i interesujące tematy "na topie". Myślę że wiele w Was znalazło by tutaj coś dla siebie. 

Autor książki - Ojciec Livio Fanzaga jest dyrektorem włoskiego radia Maryja, autorem licznych książek religijnych., a także znawcą objawień z Medjugorie. 

Recenzja w głównej mierze opiera się na cytatach zapożyczonych z książki, albowiem tylko one w pełni odzwierciedlają to, co chciałam tutaj przekazać.

 Za egzemplarz recenzyjny dziękuję wydawnictwu Esprit.

1 komentarz:

  1. Powiem Ci że być może się skuszę, poczułam ciekawość do tej książki. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger