środa, września 23, 2015

Maciej Replewicz - "Stawka większa niż kłamstwo"


Autor: Maciej Replewicz
Tytuł: "Stawka większa niż kłamstwo"
Data wydania: 03.09.2015r.
Ilość stron:  400


"Stawka większa niż życie" to serial telewizyjny, którego premiera miała miejsce w czasach PRL. W trakcie wyświetlania kolejnych odcinków ludzie całymi rodzinami zasiadali przed telewizorami i oglądali przygody Klossa i Brunnera. Po dziś dzień ludzie chętnie wracają do poszczególnych odcinków serialu i wspominają dawne czasy. Maciej Replewicz postanowił zmierzyć się z tym kultowym serialem i poświęcić mu swoją najnowszą pozycję książkową.

Autor książki dociera do wielu szczegółowych informacji dotyczących powstania serialu, jego scenariusza czy losów bohaterów. Z niniejszego egzemplarza czytelnik dowie się min. jaka powieść była inspiracją w trakcie pisania scenariusza lub jaką rolę pełniły filmy o Jamesie Bondzie. Czy wiecie, że poszczególne odcinki zostały wyświetlone w wielu krajach, nie tylko europejskich? Jako przykład mogę tutaj podać Japonię, Meksyk, Kanadę, Brazylię. Maciej Replewicz w swojej książce podkreśla, iż każdy odcinek serialu zanim został dopuszczony do emisji, musiał zostać przeanalizowany przez całe rzesze ludzi, min. przez przedstawicieli ministerstwa kultury i sztuki. 

Bez wątpienia widać ogrom pracy, jaki został włożony w napisanie tejże książki. Autor musiał dotrzeć do informacji, ciekawostek, zatajonych wiadomości sprzed pół wieku. Najwięcej uwagi w niniejszej pozycji książkowej zostało poświęcone rozdziałowi trzeciemu, w którym to autor dogłębnie analizuje, porównuje czy wyszukuje pod kątem różnych informacji każdy z osiemnastu odcinków serialu. Na wyróżnienie zasługuje fakt, iż autor stara się w każdym odcinku znaleźć historyczny fakt potwierdzający, iż serial to nie bajka, a ukazanie realiów ówczesnych czasów. Czytelnik otrzymuje tutaj również wiele cennych informacji, dotyczących czasów PRLu, a także może poszerzyć swoja wiedzę odnoście ówczesnej mentalności ludzi, tradycji czy zwyczajów. Książka wzbogacona jest o archiwalne zdjęcia, wycinki z gazet oraz cytaty z serialu.

Zachęcam Wam do wzięcia udziału w quizie, dotyczącym tejże książki, który znajdziecie TUTAJ. Konkurs organizowany jest przez Wydawnictwo Fronda we współpracy z Matras. Zachęcam, bo do wygrania są atrakcyjne nagrody: książka, bilet do kina czy zniżka na zakupy w księgarni Matras.

Dziękuję wydawnictwu Fronda, za możliwość zapoznania się z lekturą.

12 komentarzy:

 1. Szczerze mówiąc dla mnie serial, to serial, nie będę doszukiwać się w nim drugiego dna, to po prostu fikcja, a ja w sumie nie lubię tego typu spekulacji :)
  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc dla mnie serial, to serial, nie będę doszukiwać się w nim drugiego dna, to po prostu fikcja, a ja w sumie nie lubię tego typu spekulacji :)
  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele osób lubi wgryźć się trochę głębiej i poznać tajemnice serialu, które nigdy nie ujarzały światła dziennego :)

   Usuń
 3. Czy tytuł ma coś wspólnego z treścią, czy został użyty tylko po to by brzmiał dobrze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł jak najbardziej ma wiele wspólnego z treścią książki. Jest on w pełni uzasadniony, ale to możemy stwierdzić tylko po lekturze :)

   Usuń
 4. Jeden z lepszych polskich seriali, po książkę chętnie sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli oglądałaś kiedyś ten serial to warto :)

   Usuń
 5. Dla fanów serialu to na pewno wielka gratka. Mój wujo właśnie ją czyta i jest zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, z pewnością dla starszego pokolenia ta książka będzie prawdziwą perełką w bibliotece :)

   Usuń
 6. Polecę tę książkę mojemu tacie, bo on był i jest wielkim fanem serialu "Stawka większa niż życie".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj znać jakie są jego opinie po lekturze :)

   Usuń
 7. Chyba kupię rodzicom na rocznicę ślubu, bo bardzo lubią ten serial.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger