czwartek, listopada 26, 2015

Gina Ford - "Pierwszy rok życia dziecka"


Autor: Gina Ford
Tytuł: "Pierwszy rok życia dziecka"
Ilość stron: 294
Rok wydania: 2013


Autorka książki - Gina Ford to znana i ceniona w Wielkiej Brytanii specjalistka od wychowywania dzieci. Jej książki uważane są za bestsellery w kategorii dziecięcej. 

Główna zasada, którą autorka kieruje się w wychowywaniu dzieci to rutyna i konsekwencja w działaniu. Te dwa elementy mają za zadanie sprawić, iż dziecko spędzie najedzone i wyspane, a tym samym szczęśliwe. Dzięki temu rodzice dziecka w krótkim czasie po urodzeniu mają przesypiać całe noce. Niniejsza książka szczegółowo opisuje metodę rytmu dobowego. Co to takiego? Jest to reguła, która ma za zadanie wprowadzić stałe pory snu i karmienia dziecka, dostosowane do jego wieku. Dlatego też inaczej będziemy postępować w przypadku dziecka tygodniowego, miesięcznego, półrocznego czy rocznego. Gina Ford szczegółowo przedstawia jak ma wyglądać dzień dziecka oraz jego opiekuna opisując każdą godzinę. Co ważne - autorka zaznacza i udowadnia kilkakrotnie, iż odstępstwo godzinowe od normy powoduje, że wypracowany rytm dobowy posypie się jak domek z kart. Sprawi to, iż dziecko w nocy będzie zwracało na siebie uwagę rodziców, a także nie będzie stroniło od zabawy. Dzień natomiast będzie czasem, kiedy dziecko będzie odsypiało zarwane godziny nocne.

Karmienie dziecka i sen to dwa stałe elementy rytmu dobowego. Dlatego też tym składnikom poświęca dwa osobne rozdziały książki. Nie ukrywam, iż zostały one bardzo szczegółowo i fachowo opisane. Po zapoznaniu się z nimi, nie pojawiły się u mnie dodatkowe pytania czy wątpliwości w danym temacie.

Rozdział o karmieniu dziecka (piersią i mlekiem modyfikowanym) porusza między innymi takie tematy jak: 
 • w jaki sposób w piersiach odbywa się produkcja mleka
 • sposoby na udane KP
 • odciąganie pokarmu
 • dieta w trakcie KP
 • odstępy czasowe pomiędzy karmieniami w poszczególnych fazach dnia i nocy 

Rozdział o śnie dziecka odpowiada na takie pytania jak:
 • o której godzinie rozpoczynać dzień z dzieckiem?
 • o której godzinie układać dziecko do snu?
 • ile godzin snu potrzebuje dziecko w poszczególnych miesiącach pierwszego roku życia?

Publikacja wzbogacona jest o schematy, harmonogramy karmienia i ilości snu na przestrzeni pierwszego roku dziecka, które są dla mnie podsumowaniem niniejszych rozmiarów i pomagają usystematyzować przekazaną wiedzę.

Poradnik wzbogacony jest również o wiedzę dotyczącą wprowadzania pokarmów stałych. Dostaniemy tutaj informacje o tym, jakich pokarmów należy unikać w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka, w jaki sposób przygotowywać i przyrządzać jedzenie, kiedy zacząć wprowadzać pokarmy stałe. Na końcu Gina Ford przedstawia Czytelnikowi najczęstsze problemy występujące w pierwszych roku życia dziecka. Wyszczególnione są takie trudności jak: kolki, ulewanie, karmienie, drzemki, zmęczenie czy płacz.

Książka jest bardzo cennym wydaniem w mojej biblioteczce. Podejrzewam, że w najbliższym czasie będę często do niej wracać w poszukiwaniu fachowej wiedzy, popartej wieloletnim doświadczeniem i obserwacją. Z pewnością w 100% nie zastosuję się do wskazówek i raz autorki, albowiem niektóre wydają mi się zbyt drastyczne. Jednak mam nadzieję, że dzięki jej wskazówkom szybko będę mogła przesypiać całe noce, a karmienie piersią będzie czystą przyjemnością!

2 komentarze:

 1. Dobrze, że powstają takie książki. Na przyszłość jak znalazł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam dwa poradniki jak byłam w ciąży i bardzo mi się przydały :). Dobrze że są takie książki. Na pewno wiele przyszłych mam skorzysta ;).

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger