wtorek, kwietnia 18, 2017

"(Nie)Grzeczni?" - Małgorzata Bajko, Monika JaniszewskaAutor: Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska
Tytuł: (Nie)Grzeczni?
Ilość stron: 248
Rok wydania: 2016


Kiedy zostałam mamą, zaczęłam zwracać szczególną uwagę na słowa dorosłych kierowane do mojego dziecka. Kiedy synek nie skończył nawet pierwszego miesiąca, po raz pierwszy usłyszałam stwierdzenie: "ale on jest grzeczny". Pamiętam, że wtedy nie skomentowałam tej wypowiedzi, ale dała mi ona powód do zastanowienia się, jak można oceniać miesięczne dziecko w kategorii grzeczny/niegrzeczny"? Kolejne takie stwierdzenia już odpowiednio komentowałam i robię to po dziś dzień.

Małgorzata Bajko i Monika Janiszewska napisały książkę, w której postanowiły podzielić się swoją widzą i doświadczeniem zdobytym dzięki ich pociechom. Poradnik skierowany jest dla rodziców dzieci od narodzin do szóstego roku życia. Przedstawia on sytuacje życia codziennego na linii dziecko-dorosły, w których maluszki zachowują się w sposób niepożądany przez ich rodziców. Autorki opisują sytuacje, następnie przestawiają ją z punktu widzenia dziecka oraz rodzica (czy opiekuna). Na końcu każdej okoliczności możemy przeczytać komentarz psychologa - co zrobić w danej sytuacji, jak naprawić błędy komunikacji, nad czym należy popracować oraz jak następnym razem wybrnąć z kłopotliwej sytuacji.

Przestawione sytuacje są realne i takie... życiowe. Prawie o każdej słyszałam, wiele widziałam na własne oczy. Niejednokrotnie nie były to okoliczności sprzyjające rodzicom, jednak autorki w profesjonalny sposób podchodzą do każdego zachowania i rozkładają go na części pierwsze. Przede wszystkim Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska podkreślają, iż tak małe dziecko znajduje się na etapie wielkich zmian jakie zachodzą w jego ciele i umyśle. Ogromna rewolucja w ciele małego człowieka potrzebuje wsparcia, zrozumienia, skupienia, dobrego słowa i spokojnego podejścia. Należy natomiast wyeliminować z zachowania rodziców kary, poniżenia, przemoc czy brak zrozumienia. Co ważne - poradnik niejednokrotnie podkreśla, iż błędy wychowawcze popełnione na maluszkach mają swoje odzwierciedlenie w dorosłym życiu.

"(Nie)Grzeczni" to szalenie ciekawa i bardzo cenna publikacja na rynku wydawniczym. Życzyłabym sobie, aby powstawało więcej takich książek, z których wiedzę można czerpać garściami. Czytelnik znajdzie w tej lekturze wiele porad rodzicielskich oraz cennych informacji od kobiet, które zawodowo zajmują się psychologią dziecięcą. Gołym okiem widać, iż autorki książki są biegłe w opisywanym temacie, a żadna sytuacja nie jest im obca. Z przyjemnością przeczytałam całą lekturę i chętnie będę do niej wracać w poszukiwaniu porady dotyczącej zachowania mojego dziecka. Ta książka to świetny pomysł na prezent dla rodziców. Ja mam w planach podarować tę książkę babciom mojego synka. Mam nadzieję, że ta pozycja książkowa otworzy im oczy na błędy komunikacji pomiędzy dzieckiem a dorosłym.

6 komentarzy:

 1. Fajnie, że informacje podane w książce są tak cenne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, informacje zawarte w książce są pomocne i konkretne.

   Usuń
 2. Skoro jest w tej publikacji wiele porad rodzicielskich oraz cennych informacji od kobiet, które zawodowo zajmują się psychologią dziecięcą, to ja bardzo chętnie zapoznam się z nią bliżej. Mam nadzieję, że wyniosę z niej wiele istotnych rad.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zdecydowanie to bardzo cenna książka. Szczególnie dla młodych rodziców.

   Usuń
 3. Choć do bycia matką jeszcze mi daleko... To uważam, że nie zaszkodziłoby się zapoznać z tą książką i wykorzystać te rady w przyszłości :)

  Ps. Bardzo ładny blog, na pewno będę tutaj zaglądać :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. To książka, do której warto ciągle wracać - na pewno zrobię to nieraz. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger