poniedziałek, lipca 17, 2017

Kamila Rowińska - "Kobieta niezależna"
Autor: Kamila Rowińska
Tytuł: "Kobieta niezależna"
Ilość stron: 288
Rok wydania: 2014


"Kobieta niezależna" to książka, która trafiła do mojej biblioteczki jako prezent urodzinowy. Sięgnęłam po nią dopiero teraz, ponieważ życie postawiło mnie przed rozwidleniem i kazało wybierać: kariera zawodowa czy rodzina. Gorąco liczyłam na to, iż znana postać Kamili Rowińskiej pomoże mi podjąć odpowiednią decyzję oraz doda napędu do dalszego działania. Czy tak się stało?

Stali czytelnicy mojego bloga wiedzą, iż lubię czytać poradniki o rozwoju osobistym. W związku z tym, iż miałam już styczność z tego typu literaturą oczekiwałam konkretnych elementów. Kamila Rowińska to przedsiębiorca, coach i autorka książek. W Polsce i Wielkiej Brytanii  prowadzi seminaria dla kobiet. Początki jej kariery zawodowej nie były usłane różami. Musiała włożyć wiele pracy i wysiłku, aby wystartować i rozkręcić się na rynku pracy. Pomimo wielu trudności poradziła sobie doskonale. Autorka opisuje swoje pierwsze doświadczenia zawodowe, chęć rozwoju oraz przedstawia koszty (czasowe i finansowe) poniosła w związku z jej rozwojem osobistym. Fajnie, że mogłam poznać tajniki jej życia zawodowego i i prywatnego, jednak nie przekonało mnie to i w żaden sposób nie przyczyniło się do mojego rozwoju.

"Asertywność to umiejętność proszenia i przyjmowania odmowy. To zdolność jasnego formowania swoich oczekiwań. Asertywność to odpowiedzialność za swoje uczucia, emocje i relacje. To pozwolenie sobie i innym ludziom żyć tak, jak tego pragną, jeśli tylko nie zagraża to bezpośrednio innym." 

Kamila Rowińska dużą część swojej publikacji poświęca na przekonanie młodych kobiet, aby po urlopie macierzyńskim nie zostawały w domu z dzieckiem, tylko wróciły do aktywności zawodowej. Dzięki takiemu posunięciu kobieta mogła być niezależna finansowo od swojego męża czy partnera. Dodatkowo w ten sposób rozwija swoje umiejętności oraz wzmacnia swoją pozycję na rynku pracy. Autorka przekonuje, iż dzieląc się domowymi obowiązkami z ojcem dziecka, można wygospodarować czas zarówno na pracę, zabawę z dzieckiem, posprzątanie domu oraz ugotowanie obiadu na kolejny dzień. "Kobieta niezależna" pokazuje czytelniczkom jak dbać o swój czas, co zrobić aby nie wpaść w pułapkę wirtualnej przestrzeni, a także przekonuje, iż warto zastanowić się kilka razy nad prawidłową lokalizacją swoich oszczędności. Bardzo cennym dodatkiem są ćwiczenia, jednak takowych jest w tej publikacji zdecydowanie za mało.

Dodatkowo w lekturze znajdziemy autentyczne historie kobiet przestawione w formie wywiadu, które łącząc życie zawodowe z rolą żony i matki osiągnęły ogromny sukces. Z przyjemnością czytałam perypetie życiowe tych Pań. Dają one nadzieję i wiarę w to, iż silna chęć rozwoju gwarantują powodzenie życiowe. Historie tych kobiet niewątpliwie są dla mnie inspiracją.

"Kobiety sukcesu traktują mężczyzn jak partnerów, a nie swoich przywódców! Daj sobie prawo myśleć samodzielnie i ufać z w swoją mądrość. Możesz być kobieca i mądra jednocześnie. Kobiecość i inteligencja na prawdę mogą iść ze sobą w parze."

"Kobieta niezależna" to książka dopracowana i warta uwagi, jednak wiązałam z nią większe nadzieje. Uważam, iż nie jest to absolutny hit, z którym koniecznie należy się zapoznać. Nie znalazłam tutaj nic odkrywczego, niektóre fragmenty wręcz irytowały!. Zabrakło mi ćwiczeń i indywidualnego podejścia do każdej czytelniczki. Miałam nadzieję, iż w trakcie czytania książki będę czuła się jak na szkoleniu lub sesji coachingowej, jednak tego nie otrzymałam. Chętnie podsunęłabym ją wielu kobietom, które pozostając w domu w dzieckiem stopniowo pozbywają się swoich umiejętności i wartości. Decyzję co do zapoznania się z lekturą pozostawiam Wam.

2 komentarze:

  1. Hmm nie słyszałam wcześniej o tej książce. Zastanowię się jeszcze nad nią.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger