czwartek, marca 08, 2012

Joanna Wrycza - Bekier - "Kreatywna praca dypolomwa"Tytuł: "Kreatywna praca dyplomowa"
Autor: Joanna Wrycza - Bekier
Wydawnictwo: Septem
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 244
Ocena: 6/6

Joanna Wrycza-Bekier — doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, absolwentka filologii polskiej i filologii germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, autorka dwóch książek: "Galaktyka języka Internetu" oraz "Webwriting".

Perspektywa końca studiów powoduje uśmiech na twarzach studentów. Jednak zanim każdy z nich otrzyma dyplom ukończenia szkoły wyższej, czeka go ciężka przeprawa przez pracę dyplomową, która jest prawdziwą zmorą studentów. Stosy książek, notatek, kserówek i program Microsoft Word to mało kusząca propozycja na wiele dni, tygodni czy miesięcy. Wiele studentów już na samym starcie jest znużona i zniechęcona do tego procesu. Jakie kroki należy poczynić aby pisanie pracy dyplomowej było przyjemnym i twórczym procesem? W jaki sposób zaprzyjaźnić się z przeczesywaniem i interpretacją książek naukowych? Jak poradzić sobie z wyborem tematu, sformułowaniem tezy a następnie hipotez? W końcu - jak poradzić sobie z niesfornym Wordem i wieloma minimalistycznymi zabiegami stylistycznymi? Na te i wiele innych pytań dyplomantów z pewnością odpowie Wam ta pozycja.

Biorąc ją do ręki nie spodziewałam się zbyt wiele. Cóż też takiego wyjątkowego mogłam znaleźć w książce o kreatywnym pisaniu pracy dyplomowej? Osobiście jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej, termin obrony przewidziany jest na czerwiec i myślałam że po wielu spotkaniach z promotorem i kilkunastu seminariach dyplomowych wiem już wszystko i nic mnie nie zaskoczy. Myliłam się. Książka stopniowo wprowadza czytelnika (potencjalnego dyplomanta) w zawiłości i nieścisłości związane z tym tematem. Na początku autorka przedstawia nam techniki kreatywnego czytania tekstów naukowych. Następnie uczy czytelnika, jak sporządzać twórcze notatki. Kolejny rozdział pokazuje nam, jak dobrze dobrać temat, który pozwoli nam stworzyć pasjonujący tekst , pasujący do naszej wiedzy i osobowości. Dalej dowiadujemy się szczegółów odnoście tezy, argumentów, struktury pracy i blokad podczas pisania. Najbardziej zainteresowałam się jednak rozdziałem, poświęconym poszukiwaniom materiałów w bibliotece czy internecie. Pokazały mi one, jakim tak na prawdę jestem laikiem pod tym kątem i dzięki nim otwarłam oczy i dostrzegłam, jakie pokłady nieodkrytych zasobów ma w sobie sieć.

Książkę mogę polecić z czystym sumieniem osobom, które są w trakcie pisania pracy, a także tym, którzy się do tego przygotowują. Lektura może być przydatna osobom, które piszą referaty czy różnego rodzaju projekty. Pozycja zawiera wiele cennych wskazówek i porad, z których już skorzystałam wprowadzając poprawki do mojej pracy. Książka napisana jest banalnie prostym, trafiającym do każdego czytelnika językiem, jednak z wyczuciem gracji i stylu, jak na doktora nauk humanistycznych przystało.

Zapraszam na bloga autorki, internetowego poradnika pisania:
http://poradnikpisania.wordpress.com

11 komentarzy:

 1. Do mojej pracy jeszcze kawał czasu, ale będę miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się w nią zaopatrzyć koniecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli masz przed sobą pisanie pracy dyplomowej, albo innej ważnej pracy, koniecznie musisz się w nią zaopatrzyć. Inwestycja na pewno się zwróci.

   Usuń
 3. Na dobry początek blogowego recenzowania organizujemy konkurs. Do wygrania kilka fajnych książek. Zapraszamy do wzięcia udziału http://potwornie-wciagajace.blogspot.com/2012/03/konkurs.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Musisz mi ją jutro pokazać:D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa pozycja - na pewno pomocna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie pomocna podczas pisania jakiś większych prac.

   Usuń
 6. Pisanie pracy dyplomowej dawno za mną, ale nie wiadomo czy jeszcze nie przyjdzie mi po raz kolejny tworzyć czegoś w tym gatunku, a wskazówki mogą być zawsze pomocne :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger