czwartek, stycznia 10, 2013

"Personalna funkcja firmy" - Zbigniew Pawlak


 
Autor: Zbigniew Pawlak
Tytuł: "Personalna funkcja firmy"
Wydawnictwo: Poltext
Rok wydania: 2003
Liczba stron: 36
Ocena: 5/6
Książka trafiła w moje ręce przypadkiem. Początkowo miałam wątpliwości, czy studiować książkę wydaną dziesięć lat temu jednak skusiłam się nie żałuję. Książka p. Zbigniewa Pawlaka to dla mnie duża dawka podstawowej wiedzy z HR. Ale przejdźmy do konkretów.

Książka to bogata skarbnica wiedzy z zakresu szeroko rozumianego HR. Ukazuje ona szereg działań, składających się na funkcję personalną firmy. Znajdziemy tutaj wiele informacji dotyczących min. planowania zasobów ludzkich, odpowiedniego doboru pracowników, ich szkolenia, oceniania czy wynagradzania. Z ciekawością przeczytałam rozdział dotyczący indywidualnego rozwoju pracowników (w tym planowanie karier).

Czego można spodziewać się od książki wydanej w 2003 roku? Na pewno wiele przestarzałych metod, nieaktualnych informacji oraz niepraktykowanych sposobów stosowanych w dziale HR. Byłam mile zaskoczona 'aktualnością' książki. Miałam wrażenie, że autor książki wiedział lub też przeczuwał jakie praktyki w dziale personalnym firmy będą funkcjonowały za kilka lat.

Książka ta obejmuje podstawową wiedzę z zakresu HR. Bardzo często odczuwałam niedosyt w rozwinięciu jakieś kwestii bądź braku informacji na temat pewnych metod czy technik. Z pewnością jeszcze nie raz wrócę do tej pozycji, która jest dla mnie bardzo wartościowa. Warto wspomnieć o bardzo istotnej zalecie książki, czyli o języku który jest prosty, czytelny oraz zarozumiały dla każdego czytelnika. W rozdziałach dotyczących kadr i płac podobały mi się bezpośrednie odniesienia do Kodeksu pracy czy innych uregulowań prawnych, które przedstawiły mi daną sytuację jasno i klarownie.

W naszym kraju bardzo niska jest świadomość pracowników odnoście ich praw czy przywilejów jakie maja ze strony pracodawcy. Tak więc książkę polecam nie tylko pracownikom działów personalnych czy studentom. Książka powinna trafić w ręce każdego pracownika.

2 komentarze:

  1. Bardzo interesująca publikacja. Moja wiedzy z zakresu HR, jest praktycznie znikoma, dlatego fajnie by było dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, więc będę miała na uwadze w/w pozycje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zupełnie nie moje klimaty:(

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger