wtorek, lipca 09, 2013

"Gdzie jesteś Leno?" - Joanna Opiat - Bojarska


Autor: Joanna Opiat - Bojarska
Tytuł: "Gdzie jesteś Leno?"
Wydawnictwo: Replika
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 324
Ocena: 5/6

Ostatnio coraz częściej z chęcią sięgam po polskie kryminały, ponieważ za każdym razem jestem mile zaskoczona. Ogromne nadzieje pokładałam w najnowszej książce Joanny Opiat - Bojarskiej "Gdzie jesteś Leno?". Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, jednak nie ostatnie.

Lena Pietrzak, główna bohaterka powieści jest dziewiętnastoletnią studentką anglistyki. Pewnego piątkowego wieczoru wybrała się razem z swoją przyjaciółką Natalią do klubu "Utopia" gdzie z paczką znajomych mają świętować zaliczenie trudnego egzaminu. Nagle dziewczyna wychodzi z klubu i tak ślad po niej zaginął. Kolejnego dnia rano do jej mieszkania, które zajmuje razem z przyjaciółmi przyjeżdża matka, bogata i znana w całym Poznaniu. Kobieta jednak nie zastaje córki w mieszkaniu, co wzbudziło jej najgorsze przeczucia. Postanowiła zgłosić sprawę policji. W tym momencie do akcji dołącza wątek podkomisarza Przemysława Burzyńskiego oraz Michała Majewskiego, który jest zupełnym świeżakiem i pod okiem "Burzy" ma rozwinąć swoje skrzydła. Następnie akcja zaczyna nabierać kolorów, wprowadzane są nowe wątki, które maja za zadanie utrudnić pracę policjantów. Czy policjantom uda rozwiązać zagadkę Leny?

Historia wciągnęła mnie od samego początku.Wątek Leny i jej rodziny jest interesujący, jednak zdecydowanie bardziej zaintrygowała mnie praca policjantów. Dzięki temu miałam okazję poznać ich pracę od początku do końca. Tak się składa że w policji mam dwóch znajomych, dlatego książka to jeszcze lepiej pozwoliła mi zobrazować ich pracę. Początkowo policjanci byli wobec siebie nieufni i na dystans. W trakcie śledztwa zaczęły pękać między mini wszelkie granice, co zaowocowało wspaniałym partnerstwem. Michał nauczył się wiele pod okiem "Burzy", ten z kolei poczuł powiew nowych, młodych  pomysłów oraz świeże spojrzenie na niektóre aspekty sprawy, szczególnie w sprawach seksualnych... Książka dobrze opisuje uczucia jakimi targana jest osoba po zaginięciu dziecka. Dorota Pietrzak - matka Leny nie potrafi poradzić sobie z bezsilnością i bólem. Pomimo tego, iż jest osobą dobrze usytuowaną nie potrafi pomóc sobie. Dodatkowo wątek rodziny podkomisarza nie pozwala aby pozostać wobec niego obojętnym. Przemysław Burzyński jest pracoholikiem, przez co zaniedbuje swoją żonę oraz dzieci. Nie potrafi oddzielić życia prywatnego oraz zawodowego na tyle, iż w dniu urodzin jego córeczek - bliźniaczek zamiast cieszyć się z nimi, wybiera pracę. Cała akcja rozgrywa się z Poznaniu, rodzinnym mieście Pani Joanny, co doskonale widać na poszczególnych kartach powieści. Autorka z swobodą przemierza poszczególne ulice czy zakamarki tego miasta, co pozwala poczuć autentyczny obraz powieści.

Lektura spełniła moje oczekiwania. Nie jest to brutalny kryminał, jednak pełen pasji i zagadek dobry thriller.  Na plus zaliczyć mogę dobrze zaplanowane dialogi i szybką akcje.

6 komentarzy:

 1. Czytałam tej autorki "Klub wrednych matek" która mnie nie powaliła, ale ta książka brzmi interesująca, chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak pisałam - nie miałam okazji zapoznać się z poprzednimi pozycjami autorki, jednakże koleżanka mówiła mi, że "Gdzie jesteś Leno?" jest najlepsze :) Zachęcam do przeczytania bo mocno wciąga! :)

   Usuń
 2. Ja również jestem usatysfakcjonowana lekturą tej książki.A jej zakończenie mnie nieco zdumiało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ja również byłam zakończeniem ogromnie zdziwiona i zaskoczona. Każdy pomysł jest dobry :)

   Usuń
 3. Zapowiada się naprawdę świetnie! Rozejrzę się za tą książką :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger