wtorek, września 17, 2013

"Garnitur kontra garsonka, czyli jak zbudować dobre relacje w pracy" - Joanna Sajko

 
Autor: Joanna Sajko
Tytuł: "Garnitur kontra garsonka, czyli jak zbudować dobre relacje w pracy"
Wydawnictwo: Onepress
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 251
Ocena: 6/6

Książka trafiła w moje ręce dzięki rekomendacji Pani Marty z Wydawnictwa Onepress. Na początku zapoznałam się z spisem treści i już wtedy książka przypadła mi do gustu! Autorka książki, Pani Joanna Sajko jest mi osobą nieznana, w związku z tym zapoznałam się z krótką notą:

"Psycholog, certyfikowany coach i trenerka, ekspertka komunikacji międzypłciowej, doradca kariery, wykładowca akademicki. Realizuje projekty autorskie związane z rozwojem osobistym i zawodowym kobiet. Od lat współpracuje z firmami, przygotowując programy szkoleniowe, w których łączy naukową wiedzę z zakresu badań nad płcią z praktycznymi metodami działania w sferze biznes- i life coachingu, terapii oraz neurolingwistyki."
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najważniejszą rolą kobiet było dbanie o dom, jego domowników oraz utrzymywanie pozytywnych relacji w rodzinie. Jednak nastąpił przełom, dzięki któremu wyszły one ze strefy domowej aby robić karierę ręka w rękę z mężczyznami. Aktualnie kobiety pracują na równi z mężczyznami, prowadzą spotkania biznesowe, a kobieta manager nie dziwi już chyba nikogo. Co więcej - jak pokazują badania naukowe, kobiety coraz częściej zajmują pozycje zarządcze w firmach, co nie rzadko powoduje bunt mężczyzn. Dlatego też dwie płcie, dwa odmienne plemiona muszą ze sobą współpracować, a to nie takie proste. Autorka w wyrafinowany sposób pokazuje dlaczego prowadzimy "płciową rewolucję", jakie są podstawowe różnice w budowie mózgu oraz jak to wpływa na życie emocjonalne obu płci. Kolejno Czytelnik ma okazję dowiedzieć się jakie są różnice w zachowaniu kobiet i mężczyzn oraz jak one wpływają na życie zawodowe. Perełka książki, czyli gotowe receptury na to jak dysproporcje w zachowaniach kobiet i mężczyzn wykorzystać w pracy? 
Lektura ma zastosowanie nie tylko w życiu zawodowym jak mogłoby to wynikać z jej tytułu - uważam, iż książka powinna być przestudiowana przez każdą kobietę i każdego mężczyznę - pozwala ona zrozumieć zachowania obu płci również w relacjach np. małżeńskich.
Książka napisana jest lekkim i barwnym językiem. Łatwość dobierania słów, konstruowania wyrażeń i tworzenia poetyckich zdań szalenie mi odpowiadała. Ta pozycja bibliograficzna zawiera w sobie tyle ciekawych porad, wskazówek i psychologicznych rozwiązań międzypłciowych, iż kilka z nich na pewno tutaj na blogu zaprezentuję w postaci osobnych wpisów. Mogłabym tutaj napisać na prawdę wiele, postanowiłam jednak zamieścić kilka cytatów książki, które (mam nadzieję) zachęcą do bezpośredniego spotkania z lekturą.

"Cierpliwsze słuchanie i zadawanie pytań może stanowić w rękach mężczyzn największe narzędzie pozytywnych zmian; narzędzie, dzięki któremu zostaną obdarzeni przez kobietę zaufaniem i szacunkiem, a także zyskają jej prawdziwą wdzięczność."

"Mężczyźni uwielbiają rozwiązywać problemy samodzielnie! Stres pojawia się natomiast wówczas, gdy facet musi poczekać na kogoś innego lub zrobić coś, co potrafi zrobić tylko we współpracy z innymi."

"(...)my kobiety lubujemy się w wypowiedziach kwiecistych, długich, prowokujących częstą zmianę wątku. Mówienie w sposób nieuporządkowany pomaga kobiecie zrozumieć sytuację, uświadomić sobie, ze nie jest tak źle. Mówienie nawet w sposób okrężny i zawiły, kołujący wokół kilku tematów, doprowadza w końcu do rozwiązania."

"Kobiety mówią, zanim pomyślą; mężczyźni działają, zanim pomyślą."

  1. Co zrobić kiedy kobieta wpada w "gadulski amok"? 
  2. Jak zmienić na plus relacje damsko - męskie?
  3. W jaki sposób okazywać podziw mężczyźnie? 
  4. Jakie są oznaki męskiego stresu? 
  5. Jakie wyróżniamy błędu mężczyzn powodujące podniesienie poziomu stresu u kobiet?
Jeżeli chcecie poznać odpowiedź na powyższe pytania, zapraszam do książki Pani Joanny Sajko!

2 komentarze:

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger