piątek, października 17, 2014

Dr Emerson Eggerichs - "Miłość i szacunek w rodzinie"Tytuł: "Miłość i szacunek w rodzinie"
Autor: Dr Emerson Eggerichs
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 320


Wydawnictwo Esprit podzieliło się ze mną następną swoją nowością - poradnikiem "Miłość i szacunek w rodzinie". Moja pierwsza myśl po otwarciu przesyłki była następująca: "kolejny poradnik dla rodziny na rynku, który z pewnością oparty jest na teorii i udzielaniu złotych rad." Okazało się to absolutną nieprawdą. Nie spodziewałam się tylko, że poświęcę jej aż tak wiele swojego wolnego czasu...


Egzemplarz szczegółowo analizuje relacje rodzice - dziecko, gdzie bardzo często pojawiają się konflikty, wynikające min. różnic pokoleniowych, braku czasu, szacunku, zrozumienia czy niedoceniania. Autor swoją wiedzę i sposób postępowania opiera na relacjach z dziećmi: Johnatanem, Davidem i Joy. W poradniku opisuje jego relacje z potomkami: błędy jego i chłopców, sposób myślenia obu stron oraz ich tok rozumowania, a w końcu wspólne rozwiązanie niewygodnej sytuacji. Podkreśla on, iż dojście do porumienienia, osiągania kompromisów, a przy tym zachowanie miłości i szacunku w rodzinie jest możliwe dzięki rozmowie oraz wyszukiwaniu złotego środka.

"Gdy dziecko czuje się niekochane, zazwyczaj reaguje w sposób, który dla rodzica oznacza brak szacunku. A gdy rodzic czuje się lekceważony, zazwyczaj reaguje w sposób, który dziecku wydaje się brakiem miłości."

Książka porusza wiele ważnych tematów z perspektywy każdego rodzica, min.: agresja wobec siebie nawzajem, wspieranie dziecka i dodawaniu mu otuchy w ciężkich chwilach, faworyzowanie przez rodziców jednego z dzieci, dyscyplinowanie dzieci ale przy tym nie karanie, ustalanie zasad w domu i sposób ich weryfikacji oraz wiele innych.

"Rozumieć swoje dziecko to mieć świadomość jego faz rozwojowych i utożsamiać się z nimi."

Tak jak wspomniałam na początku, z niniejszym poradnikiem spędziłam dużo czasu, albowiem wymaga on od czytelnika skupienia i koncentracji. Poruszane tematy nie są łatwe i proste, jednakże książkę czyta się z ogromną przyjemnością, albowiem jest ona bardzo naturalna, niewymuszona, poruszająca problemy dnia codziennego każdego przeciętnego rodzica (oraz dziecka). Bardzo podobało mi się w egzemplarzu to, iż jest to wzbogacony dużą ilością cytatów z Pisma Świętego, a konkretnie z IV wydania Biblii Tysiąclecia. Dodatkowo sytuacje, problemy przedstawione w książce nawiązują do wielu przypowieści biblijnych, tworząc spójną całość.

Nie ukrywam, iż okładka od samego początku przyciągnęła moją uwagę. Fajnie dobrany kontrast, podkreślona wartość rodziny oraz symboliczne buty - dziecka oraz osoby dorosłej. Moim zdaniem okładka (oraz tytuł!) przyciąga każdego potencjalnego Czytelnika do zapoznania się z wnętrzem książki. 

Poradnik wywołał u mnie wiele emocji, albowiem przechodząc przez poszczególne zagadnienia, wczuwałam się w dany problem, razem z autorem wyszukiwałam przyczyn nieporozumienia, sposobów jego rozwiązania oraz dojście do kompromisu. Nie ukrywam, iż jest to jeden z najcenniejszych dla mnie poradników - albowiem treść zawarta w tej książce jest bardzo bogata, ale niewyszukania z którą każdego dnia boryka się rodzic i dziecko.

Dziękuję Wydawnictwu Esprit za egzemplarz książki.

3 komentarze:

  1. Zazwyczaj nie czytuje poradników, ale powyższy zaciekawił mnie ze względu na swoją tematykę, jakże ważną dla wielu rodzin. Dlatego chętnie się z nim zapoznam, bo liczę na to, że w jakiś sposób pozwoli mi lepiej zrozumieć moje relacje z dzieckiem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z chęcią bym zajrzała. Lubię od czasu do czasu poczytać takie publikacje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że warto byłoby ją przeczytać, tylko czy po latach można odmienić relacje z kimś...?

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger