wtorek, czerwca 30, 2015

Tomasz P. Terlikowski - "Nadzieja na dziecko, czyli cała prawda o naprotechnologii"


Autor: Tomasz P. Terlikowski
Tytuł: "Nadzieja na dziecko, czyli cała prawda o naprotechnologii"
Ilość stron: 160
Rok wydania: 06.2015


Pojęcie "naprotechnologia" do tej pory było mi obce. Wiedziałam tyle, iż ma to związek z naturalnym metodą rozpoznawania płodności, a sprzeciwem wobec in vitro. Dlatego też, kiedy otrzymałam propozycję zapoznania się z niniejszą książkę, skorzystałam z propozycji bez wahania.

Ta pozycja książkowa to spisany wywiad dziennikrza Tomasza Terlikowskiego z prof. Thomasem W. Hilgersem - twórcą naprotechnologii, która to "obejmuje nie tylko obserwację, metody farmakologiczne, chirurgię, ale tez wymiar emocjonalny i duchowy małżeństwa". Początkowo czytelnik otrzymuje garstkę prywatnych wiadomości o profesorze: jego rodzinie, wierze, stosunku do kościoła. Krótka historia powstania tej metody i przechodzimy do części właściwej, mówiącej o naprotechnologii, która opiera się na modelu Creighton. Dziennikarz był dobrze przygotowany do wywiadu, ponieważ zadawał przemyślane i treściwe pytania. Dzięki temu uzyskujemy min. takie informacje jak:
  • różnice w modelu Creighton (metoda rozpoznawania płodności) a metodzie Billingsów,
  • jak powinien wyglądać poprawny cykl kobiety,
  • dlaczego tak duży nacisk kładzie się na obserwację śluzu,
  • jakie kobiety mogą korzystać z modelu Creighton,
  • walka z niepłodnością u mężczyzn.,
  • jaki związek ma naprotechnologia z wiarą i kościołem.
Profesor Thomas W. Hilgersem uważa, iż "nie ma granic dla rozwoju tej dziedziny. Jest to podejście, które jest po prostu rozsądne, więc absolutnie naturalny będzie dalszy rozwój tej gałęzi medycyny. Myślę, że w końcu doprowadzimy do tego, że biznes związany z zapłodnieniem in vitro zbankrutuje."

Egzemplarz jest przyjemną lekturą na jeden wieczór. Jest napisana przystępnym językiem, o bardzo bogatej treści na temat metody szukania prawdziwych przyczyn bezpłodności. Książka zawiera czytelny podział na rozdziały i podrozdziały tematyczne, dlatego jest łatwa w odbiorze. Myślę, iż jest to obowiązkowa pozycja książkowa dla małżeństw, którzy zetknęli się z pojęciem bezpłodności. 


Dziękuję Pani Izabeli z wydawnictwa Fronda za przekazany egzemplarz książki.

1 komentarz:

  1. Nie znam zbytnio tego tematu, ale chętnie poznam. To na pewno interesująca publikacja.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger