poniedziałek, września 14, 2015

Krzysztof Kłopotowski - "Geniusz Żydów na polski rozum"Autor: Krzysztof Kłopotowski
Tytuł: "Geniusz żydów na polski rozum"
Ilość stron: 384
Premiera: 02.09.2015r.


"Geniusz Żydów na polski rozum" zaintrygował mnie swoim tytułem na tyle mocno, iż postanowiłam zapoznać się z tą książką i przeczytać osobiście o żydowskich geniuszach. O tym narodzie wiem tyle, co każdy przeciętny człowiek. Nigdy ten temat szczególnie mnie nie interesował, jednak postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie i dać szansę autorowi - Krzysztofowi Kłopotowskiemu (polski dziennikarz i krytyk filmowy). Czy ten egzemplarz dał mi taką możliwość? Tego dowiecie się z niniejszego tekstu.

Książka porusza wiele tematów związanych z żydowskim kodem kulturowym, który zdaniem autora zapewnia im stałe zdobywanie wielkich sukcesów w świecie, w różnych dziedzinach. Czytelnik może przeczytać wiele informacji o zasadach wychowywania w żydowskim domu zarówno przez ojca i matkę, religii, nauce, stosunku do pieniędzy czy gromadzenia kapitału, a także służbie wojskowej. To i wiele innych czynników przyczynia się bogactwa i ogólnej mądrości narodu żydowskiego. Ta lektura z pewnością odpowie na takie pytania jak: 
 1. Co jest największym źródłem kreatywności umysłowej w Izraelu?
 2. Jakie zdanie o Żydach miał Hitler?
 3. Jaką rolę odegrali Izraelici w rozwoju matematyki i algorytmów?
 4. Co to jest "wspólnota żydowska" i jaką pełni funkcję?
 5. Co łączy Woody'ego Allena z Żydami?
 6. Kogo możemy zaliczyć do grona dziesięciu największych żydów wszech czasów?
Nie można w żaden sposób ukryć tego, iż Krzysztof Kłopotowski ma potężną wiedzę na temat narodu żydowskiego i pod żadnym kątem nie jest mu obcy. Napiszę nawet, iż autor jest wręcz zafascynowany mieszkańcami Izraela. Niejednokrotnie zaskoczył mnie wnikliwą analizą sytuacji, opinią (z którą nie zawsze się zgadzałam), czy trafnością porównania (np. funkcjonowania gazety The New York i Gazety Wyborczej). Jednak nie rozumiem, jaki cel autor pragnął osiągnąć, poprzez nadmierne wychwalanie, czy wręcz uwielbienie Żydów? Ileż razy w trakcie studiowania tej lektury czytałam o takich cechach Izraelitów jak: inteligencja, kreatywność, zaradność, pracowitość, ciekawość świata, energiczność czy wysoka zdolność adaptacji do różnych warunków? Wysoko przesadzone jest wynoszenie kultury żydowskiej ponad kulturę chrześcijańską. Co ciekawe - w egzemplarzu na próżno szukać jakiejkolwiek krytyki Żydów. Faktycznie w kilku miejscach się ona pojawia, jednakże jest tak jakby rozmyta, złagodzona, czego można zupełnie nie zauważyć.

Nie będę ukrywać, iż książka jest trudna w odbiorze. Temat jest zawiły, analizy wielu aspektów bardzo wnikliwe i żmudne. W trakcie czytania często musiałam przystopować, zastanowić się nad aktualną treścią, aby zrozumieć jej sens. Momentami miałam wrażenie, iż autor odbiega od właściwego tematu zajmując się sprawami, które nic nie wnosiły do treści książki. Z pewnością nie jest to lektura, którą poleciłabym każdemu Polakowi, bo wielu Czytelników porzuciłoby ją już po kilku stronach. Jednak gorąco polecam ją każdej osobie, która chce poszerzyć swoją wiedzę na temat narodu żydowskiego. 

Na duży plus zaliczam wydanie tejże książki, które jest staranne i dopracowane. Wydawnictwo dołożyło wszelkich starań, aby nie pojawiły się żadne błędy, czy uchybienia. Nie mam problemów ze wzrokiem, aczkolwiek wolałabym aby czcionka była co najmniej o jeden rozmiar większa. Zdecydowanie ułatwiłby to komfort czytania. Okładka tej publikacji jest fenomenalna, komponując się z tekstem. 

Na koniec garść cytatów:

"Dziecku trzeba zapewnić najlepsze wykształcenie bez względu na koszty. To najważniejsza inwestycja rodziny". 

"Gdy chcesz założyć własny biznes, to w dziedzinach, które są nowe lub dopiero się rodzą. Szuka obszarów, które inni uważają za zbyt trudne i kłopotliwe lub wstydliwe".

"Siedem "sekretów"  żydowskiego sukcesu to: dobre wykształcenie, popieranie swojego środowiska, własne przedsiębiorstwo lub wolny zawód, stanowczość, twórczy umysł, oszczędność i wybredność".

Dziękuję wydawnictwu Fronda za egzemplarz książki.

10 komentarzy:

 1. Raczej nie czytuje tego typu książek, ale pewnie mój tato byłby nią zainteresowany. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeżeli Twojego tatę interesują takie tematy, to polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie książki trzeba czytać bardzo powoli i robić sobie pomiędzy rozdziałami przerwy. Jeśli będę miała okazję to chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie nie jest to książka do przeczytania w jeden wieczór. Jeżeli jednak interesuje Cię wnikliwa analiza tematyki żydowskiej to polecam.

   Usuń
 4. Piszesz, że książka jest trudna w odbiorze. Zatem jednak odpuszczę ją sobie, gdyż obecnie wolę lekkie, nieobowiązujące powieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może książka będzie pomysłem dla prezent dla osoby, którą interesują takie tematy.

   Usuń
 5. Tytuł jest rzeczywiście chwytliwy, ale obawiam się, że denerwowałby mnie ten brak krytyki Żydów i przez to zastanawiałabym się na ile ta książka jest obiektywna. Jednak nie mówię nie, bo temat jest rzeczywiście ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W trakcie czytania tej książki niejednokrotnie zastanawiałam się nad obiektywizmem autora. No cóż - temat ciekawy, jednakże nie dla wszystkich.

   Usuń
 6. Kompletnie nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger