niedziela, listopada 22, 2015

Opracowanie zbiorowe - "Twoja ciąża tydzień po tygodniu"


Tytuł: "Twoja ciąża tydzień po tygodniu"
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 288


Każda kobieta spodziewająca się potomstwa (a w szczególności tego pierwszego) poszukuje wartościowych książek naukowych, które pomogą jej przetrwać 40 tygodni oczekiwania, przygotują do rozwiązania i powitania dziecka, a także odpowiedzą na szereg nurtujących pytań. W moje ręce trafiło opracowanie zbiorowe "Twoja ciąża tydzień po tygodniu". Czy spełniła moje oczekiwania?

Publikacja podzielona jest na kilka rozdziałów:
 1. Przygotowania do zajścia w ciążę
 2. Dieta i ćwiczenia
 3. Dobre samopoczucie emocjonalne
 4. Zdrowie
 5. Opieka prenatalna
 6. Pierwszy trymestr ciąży
 7. Drugi trymestr ciąży
 8. Trzeci trymestr ciąży
 9. Poród i narodziny dziecka
 10. Kilka pierwszych dni
Każdy rozdział powierzchownie opisuje wybrany temat, bez wgłębiania się szczegóły. W książce możemy znaleźć kilka cennych informacji, ale patrząc na objętość trzeba ich bardzo dobrze poszukać. Niestety na treści niniejszej lektury jestem zawiedziona - oczekiwałam fachowej literatury, dużej dawki wyszukanych informacji popartych dowodami, badaniami naukowymi czy zwykłą obserwacją. Niestety publikacja serwuje tę samą wiedzę, jaką możemy dostać w internecie, w czasopismach lub lekcjach biologii (powierzchowne informacje np. dotyczące zapłodnienia). Książka z pewnością miałaby o wiele większą wartość dla naszych rodziców czy babć, które dostępu do internetu nie miały. Taka podstawowa i niewyszukana wiedza z pewnością zostałaby doceniona.
Na plus zasługuje jakość wydania - każdy rozdział dopracowany jest w najmniejszym szczególe, a liczne zdjęcia, schematy, tabelki czy ilustracje umilają czas spędzony z tym wydaniem.

Na szczęście książkę dostałam w spadku po znajomej. Byłabym zła na siebie, gdybym wydała za ten egzemplarz chociaż kilka złotych, albowiem byłyby to pieniądze wyrzucone w błoto. Myślę, że na rynku wydawniczym jest wiele książek, które bardziej profesjonalnie traktują temat ciąży. Pierwsza autorka jaka przychodzi mi na myśl to Gina Ford. Już niebawem przedstawię Wam recenzję jednej z jej książek.

Jeżeli macie jakieś sprawdzone lektury dotyczące macierzyństwa, dajcie znać!

1 komentarz:

 1. Jak już będę w ciąży, mam nadzieję, że niebawem to na pewno się zaopatrzę :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger