wtorek, kwietnia 26, 2016

"Polak potrafi, Polka też..." - Jan Wróbel, Ewa WróbelAutor: Jan Wróbel, Ewa Wróbel
Tytuł: "Polak potrafi, Polka też..."
Ilość stron: 240
Rok wydania: 2015


Zdarza się, że o wyborze kolejnej lektury do czytania decyduje atrakcyjność okładki. Ta mnie zaskoczyła kreatywnością, nowoczesnością i tym, że po prostu wyróżniała się spośród innych lektur. Czy tym razem wybór okazał się słuszny?

Jan i Ewa Wróbel to małżeństwo angażujące się dość szeroko w różnego rodzaju projekty społeczne. Książka która jest efektem ich pracy przedstawia życiorysy Polaków i Polek, którzy jakimś szczególnym osiągnięciem zasłużyli na wyróżnienie i uznanie, a z biegiem czasu pamięć o nich wygasa. Znajdziemy tutaj wiele osób znanych, takich jak: Mikołaj Kopernik, Anna Dymna, Jerzy Owsiak czy Maria Skłodowska - Curie. Większa część książki opisuje osoby mniej znane (dla mnie), np. Maksymilian Faktorowicz, Józef Baranowski, Jacek Rafał Karpiński, Wanda Rutkiewicz czy Krystyna Skarbek. O każdej postaci dowiecie się po trochu zarówno z jej życia prywatnego i jak i zawodowego (dotyczącego osiągnięć). Całość wzbogacona jest w liczne ilustracje, komiksy, tabele, quizy, wycinki gazet czy fragmenty dyskusji internetowych dotyczących wybranej osoby. 

Nie ukrywam, iż zdobyłam nową wiedzę odnośnie naszych rodaków i ich osiągnięć. Przedstawione życiorysy były ciekawe, jednakże nie przypadł mi do gusty styl, jakim posługują się autorzy. Jest on bardzo luźny, żartobliwy, a nawet humorystyczny, co nie pasuje kompletnie do rangi opisywanych osób. Zdaję sobie sprawę, iż celem Jana i Ewy Wróbel było wykreowanie postaci jak najbardziej swobodnie, aby zachęcić szerokie grono czytelników do zapoznania się z treścią, jednak mi to przeszkadzało. Podobnie jak niektóre komiksy, karykatury postaci czy przytaczanie fragmentów forum. 

Egzemplarz jest fajną propozycją dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę odnośnie naszych rodaków, a historią Polski do tej pory było im "nie po drodze". Nie znajdziecie tutaj sztywnych informacji podobnych to tych z podręczników do historii, a lekką i zabawną treść. Całość czyta się szybko i nie wymaga skupienia, albowiem rozdziały są krótkie i kolejne strony przychodzą z łatwością.

4 komentarze:

 1. Mam tę książkę w domu, ale jeszcze jej nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam tej książki...jeszcze nie mam:P Nazwa mi odpowiada. Już szukam. Zapraszam do mnie w wolnej chwili ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię dowiadywać się więcej, ale tutaj forma chyba nie do końca mnie przekonuje :) Fajnie jednak, że promowane są postaci, o których może się zazwyczaj nie mówi/nie pisze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupiłam ostatnio tą książkę w promocji :) jeszcze nie przeczytałam :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger