poniedziałek, lutego 13, 2017

Marta Waszczuk -"Mamy, wracamy"Autor: Marta Waszczuk
Tytuł: "Mamy, wracamy"
Ilość stron: 272
Rok wydania: 2015


Rola mamy jest niewątpliwie jedną z tych najprzyjemniejszych, kiedy można z dzieckiem spędzać 100% swojego czasu. Każda mama jest szczęśliwa i spełniona widząc postępy rozwojowe maluszka, słysząc donośny śmiech oraz obserwując kiedy spokojnie śpi. Jednakże pewnego dnia przychodzi moment, kiedy mama chce lub musi wrócić do pracy. Wiąże się to z zorganizowaniem swojego życia od nowa na różnych płaszczyznach. Jak przygotować się do nowej sytuacji? Czy można nad wszystkim zapanować znajdując jeszcze czas ma relaks? Jakie prawa przysługują rodzicom? Na te pytania i wiele innych odpowiada Marta Waszczuk w swojej książce "Mamy, wracamy".

Autorka publikacji to trener, coach, mentor, doradca. Od 2009 roku jest prezesem Klubu Przedsiębiorczych Mam. W 2012 roku założyła Fundację Be Proactive. Natomiast 2015 rok to czas, kiedy zainicjowała Forum Przedsiębiorczych Mam. Korzystając z swojej wiedzy i doświadczenia zawodowego napisała ona książkę "Mamy, wracamy", która w 2015 roku została wydana przez wydawnictwo Mamania. Publikację kieruje do każdej mamy, która po urlopie macierzyńskim planuje wrócić do aktywności zawodowej.

Książka podzielona jest na III części.  
Pierwsza z nich zatytułowana Zacznij od siebie zawiera wiele narzędzi, dzięki którym czytelnik ma za zadanie odnaleźć poczucie własnej wartości, poznać słabe i mocne strony, docenić osiągnięcia i rozwijać pasje. W tej części czytelnik znajdzie odpowiedź na pytania:  jak osiągnąć szczęście łącząc życie zawodowe i prywatne? Jak osiągnąć zamierzony cel i jak poradzić sobie z przeszkodami które stają na drodze? oraz Co robić, kiedy nie wiesz jakiej pracy szukasz? Zastosowane metody i narzędzia bardzo mi się podobały. Z wieloma miałam styczność na studiach (Zarządzanie Zasobami Ludzkimi), więc rozwiązywanie różnego rodzaju ćwiczeń było dla mnie wielką przyjemnością i pewnego rodzaju powrotem do przeszłości. Momentami czułam się jak na sesji coachingowej - dostawałam wymagające pytania, na które musiałam dać odpowiedź. Często w wyznaczonym (krótkim!) czasie. Niewątpliwie jest to ważny rozdział, ale również dość trudny dla przeciętnej mamy. Tak jak pisałam wcześniej - dla mnie była to przyjemność, jednak mam wiedzę z zakresu psychologii, zarządzania, organizacji czasu czy metod coachingowych. Osoby bez tej wiedzy nie będą miały takiej przyjemności z odkrywania tego rozdziału. Pewne pojęcia mogą być dla nich trudne, a niektóre ćwiczenia nie do przeskoczenia. Jednakże w tym przypadku sprawdzi się doskonale powiedzenie - "dla chcącego nic trudnego".  
Druga część to Możliwości, w której autorka przedstawiła dziesięć form pracy: zatrudnienie (etat), elastyczne formy zatrudnienia, freelancing, interim manager, własna firma, spółka, franczyza, marketing sieciowy, organizacja pozarządowa oraz zarabianie w internecie. Każda z tych możliwości jest szczegółowo opisana, a informacje często poparte są artykułami z Kodeksu Pracy. Znajdziecie tutaj informacje dotyczące min. czasu pracy, zalety i wady bycia "wolnym strzelcem", porady jak założyć działalność gospodarczą oraz jak założyć fundację bądź stowarzyszenie.
Trzecia część zatytułowana Praktyczne wskazówki tak jak sama nazwa wskazuje, zawiera wiele życiowych i racjonalnych pomysłów na to, jak wrócić do pracy i nie zwariować. Czytelnik znajdzie tutaj kreatywne rady dotyczące pisania cv, skutecznego szukania pracy, przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz sugestie jak zadbać o opiekę nad dzieckiem. Ciekawym zestawieniem jest również porównanie poszczególnych form opieki nad pociechami. Warto również przeczytać o kontroli domowego budżetu. 

"Mamy, wracamy" to niezwykle ważna i cenna książka, która powinna trafić w ręce każdej mamy. To bogate studium dotyczące pracy kobiety oraz jej rozwoju zawodowego. Czytelnik znajdzie tutaj pomoc, wsparcie, cenne wskazówki i motywację do rozwoju. Język jakim posługuje się autorka jest prosty i przystępny dla każdego odbiorcy. Myślę, że nie sprawi on problemu żadnej mamie. Już od pierwszych stron tej lektury można zauważyć, iż została ona stworzona przez osobę, która doskonale zna polski rynek pracy oraz możliwości kobiet. "Mamy, wracamy" to ciekawa publikacja, która moim zdaniem zasługuje na popularyzację w naszym kraju.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Mamania. 

17 komentarzy:

 1. Nie jestem jeszcze mamą ale będę pamiętać o tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno przydatna i praktyczna publikacja. Sama chętnie porozwiazywalabym ćwiczenia z części pierwszej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre zadania były rewelacyjne!

   Usuń
 3. Dziękuję Karolina za przeczytanie i recenzję książki :) Książce towarzyszy bezpłatny kurs online z arkuszami ćwiczeń i dodatkowymi zasobami - zapraszam! http://martawaszczuk.teachable.com/p/mamywracamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny mojego bloga.

   Usuń
 4. Jak będę mamą to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobra książka jako prezent dla koleżanki która trochę zapomniała o sobie podczas "urlopu macierzyńskiego " (da mnie to żaden urlop a ciężka praca która wymaga od kobiety poświęcenia ) . Dziękuję za polecenie ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak - to dobry pomysł na prezent! Ja na pewno z takiej lektury bym się bardzo ucieszyła :)

   Usuń
 6. Gdy przyjdzie odpowiednia pora, będę pamiętać o tej pozycji :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zapisać sobie ten tytuł.

   Usuń
 7. Z pewnością ciekawa i przydatna publikacja, czasami jeden adekwatny do naszej sytuacji przekaz może ułatwić wdrożenie korzystnych zmian w naszym życiu. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Ta książka to pewnego rodzaju "terapia" przydatna wielu mamom.

   Usuń
 8. Już na dniach zostanę mamą, więc z chęcią przeczytam takie porady.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak będę mamą, to po nią na pewno sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger