środa, stycznia 14, 2015

Katarzyna Kołczewska - "Idealne życie"


Autor: Katarzyna Kołczewska
Tytuł: "Idealne życie"
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 384


"Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu" - na pewno znacie to powiedzenie, które dobrze pasuje do powieści "Idealne życie" Katarzyny Kołczewskiej. Życie narzuca nam bardzo szybkie tempo, w trakcie którego czasami zapominamy dbać o siebie, a także o rodzinę. Czy nie tkwisz w przekonaniu, że "inni mają się lepiej" posiadając dobrą pracę, ekskluzywny samochód oraz częste wizyty w spa? Powieść pokazuje, iż takie myślenie może być złudne.

Publikacja opowiada o życiu dwóch sióstr bliźniaczek - Ewy i Elżbiety. Ewa prowadzi skromne życie w Sandomierzu, mieszkając z mężem, dziećmi oraz matką. Zawodowo jest nauczycielką, dodatkowo udzielając korepetycji. Elżbieta z kolei to "kobieta sukcesu" mieszkająca w Warszawie, dyrektor medyczny w korporacji, matka dorosłego syna i żona Szymona. W piątkowe popołudnie Elżbieta popełnia samobójstwo, wyskakując z okna swojego gabinetu. Ewa nie potrafi sobie poradzić z stratą siostry, dlatego też rzuciła wszystko i postanowiła w Warszawie odnaleźć przyczynę tak desperackiego czynu siostry. Nie była jednak przygotowana na to, co przygotowała dla niej siostra bliźniaczka jeszcze przed śmiercią.

"Idealne życie" to historia, która opowiada o tym, jak trudne może być życie "człowieka sukcesu". W społeczeństwie panuje przekonanie, iż tacy ludzie nie mają żadnych problemów, a ich życie usłane jest różami. Jak opowiada niniejsza historia główna bohaterka miała z pozoru sielankowe życie: wysoką posadę w korporacji, kilka lokat w bankach, częste wakacje oraz wizyty w spa. Niestety miała również wiele problemów, o których nie wiedziała nawet jej siostra bliźniaczka: min. porażkę zawodową, nieuleczalną chorobę, wyzyskującego męża oraz syna, który po wyjeździe do Londynu zerwał z nią kontakt. Pieniądze szczęścia nie dają. Bohaterka nie potrafiła sobie poradzić z narastającymi problemami. Wpadła w błędne koło, dlatego posunęła się do tak drastycznego czynu.

Sięgając po "Idealne życie" nie spodziewałam się tak dobrej powieści obyczajowo - sensacyjnej. Miałam ochotę na chwilę oderwać się od ciężkich kryminałów i poświecić czas na coś lekkiego. Książka Katarzyny Kołczewskiej idealnie spełniła swoje zadanie, a wątek kryminalny jest dopełnieniem całości. Od pierwszych stron spodobał mi się styl pisania autorki - luźny, barwny i bardzo zgrabny. W trakcie czytania miałam wrażenie, iż każde zdanie wykreowane przez panią Kołczewską sprawia jest ogromną radość i lekkość.

Akcja zaczyna się już od pierwszej strony i to mnie zaskoczyło najbardziej! Autorka stopniowo odkrywa przed czytelnikiem nowe wątki, podsuwając nowe możliwe rozwiązania. Wprawdzie kilka z nich mogło zostać jeszcze rozwiniętych to i tak ogromny plus za fabułę i wykreowanie fantastycznych bohaterów. Autorka ma talent do pisania o tematach trudnych, z którymi na co dzień spotyka się co druga osoba.

Egzemplarz jest godny uwagi. Uważam, iż Katarzyna Kołczewska ma duży potencjał i wiem, że sięgnę po jej kolejne dzieło. Mam nadzieję, ze znowu pozytywnie mnie zaskoczy.

11 komentarzy:

 1. Mam na tę książkę ochotę od dawna...

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie poznałabym prozę tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakiś czas temu miałam ochotę na tę książkę, ale jakoś o niej zapomniałam. Dziękuję za przypomnienie;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo. Opisz potem swoje wrażenia :)

   Usuń
 4. Nie znam jeszcze autorki, ale chyba skusze się na książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja skusiłam się na jej książkę i nie żałuję. Wciąga od pierwszej strony.

   Usuń
 5. Super fabuła, wcześniej nie słyszałam o tej książce, ale teraz nabrałam na nią chęci!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka trafiła w moje przez przypadek w bibliotece i nie spodziewałam się większych rewelacji, ale okazała się strzałem w dziesiątkę!

   Usuń
 6. Ciekawie się zapowiada - niełatwy temat, ale widać, że autorka go udźwignęła. Do tego dobry styl pisania i wyraziści bohaterowie - po takie tytuły chętnie sięgam. Jeżeli lubisz powieści obyczajowe z wątkiem kryminalnym w tle to przychodzi mi na myśl książka Małgorzaty Yildirim - Włoskie sekrety :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okrety Myśli , Blogger